Život se nezastaví, ani když nejsou peníze

Udržet vyrovnaný rozpočet, když teprve začínáte žít “za své” je hodně náročné. I s dobrým zaměstnáním a správnými finančními návyky se můžete dostat do potíží. Snadno.

Většina mladých odkládá založení rodiny na dobu, kdy budou zajištěni a vytvoří si dostatečnou rezervu na výdaje spojené s narozením nového života. Někdy je příroda zaskočí a miminko je na cestě, i když na kočárek a postýlku ještě není našetřeno. V horší variantě už jsou zadluženi tak, jako skoro čtvrtina mladých v České republice ve věku do 24 let. Pak se stále častěji nabízí otázka, kde vzít peníze.

Mladý zadlužený pár nemá velkou naději

Banky posuzují bonitu žadatele přísně a jsou nekompromisní v případě, že vám nezbývají volné peníze na běžné živobytí. Nepůjčí vám. Právě skutečnost, že mladí do pětadvaceti let jsou pro banky riziková skupina, může za to, že spousta z nich dluží u nebankovních společností, kde v některých případech smluvní podmínky nejsou zrovna vstřícné. Přesto je nebankovní půjčka často jedinou možností.

Jestliže navíc nestíhají své závazky splácet včas, může se stát, že se jejich jména objevila v některém z registrů dlužníků. Mluvíme o zodpovědných dlužnících,kteří se snaží své půjčky platit. Do registru je mohly dostat pozdní splátky za mobilního operátora, včas nezaplacený nedoplatek za elektřinu, nebo zapomenutá platba za odpady.

Záznam v registru situaci komplikuje.

Nebudeme předstírat, že záznam v registru dlužníků (SOLUS, CERD, CBCB, NRKI, a pod.) je něco běžného, odmítáme bagatelizovat. Přesto pro některé ze zveřejněných dlužníků existuje možnost – úvěr bez registru. Tento název je po účinnosti nového zákona o spotřebních úvěrech sice trochu zavádějící, je ale vžitý a pro žadatele znamená, že ani jeho záznam nemusí být stop tlačítko na cestě k úvěru.

I nebankovní instituce totiž mají od 1.12.2016 povinnost mít přístup do registrů, současně jsou povinné zkoumat schopnost žadatele splácet další úvěr, není však definován přesný způsob, jak má být zkoumání provedeno. Každá nebankovní společnost si tak pro posuzování žádostí může nastavit vlastní pravidla. Třeba pomůže doložení mzdy z druhého zaměstnání jako důkaz toho, že berete svoji situaci vážně a snažíte se ji řešit.

Rychlá pomoc do výplaty

Murphyho zákony fungují a pračka se porouchá právě, když vám do výplaty zbývá jen pár stovek. Nebo přijde nedoplatek za vodu, nečekaná platba ve škole a další položky, které dokážou rozpočet na dlouhou dobu rozhoupat.

Prioritou je platit včas, to znamená rychle. Tak si ušetříte další náklady s upomínkami, případně soudním vymáháním. Spousta nebankovních krátkodobých půjček vám dokáže poslat peníze opravdu rychle, protože má velmi zjednodušenou administrativu a schvalovací proces. Obvykle to také bývají půjčky bez doložení (potvrzení) příjmu, takže vás nezdrží ani jednání s mzdovou účtárnou. Jejich splatnost však bývá jednorázová a krátká, většinou do jednoho měsíce. K takovému řešení byste


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.