JAK SE VYVÍJÍ HYPOTEČNÍ TRH?

Historicky nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů způsobily boom, který trvá už bezmála rok. Lidé, kteří váhali, zda si vzít hypotéku nebo ne, měli najednou jasno. Smlouvy o hypotečních úvěrech uzavírali i ti, kteří se rozhodli bez velkého přemýšlení. Mnoho lidí si tak díky příznivé situaci na hypotečním trhu splnilo svůj sen o novém bydlení.

MÍRNÉ PODMÍNKY BANK

Vysokému objemu hypotečních úvěrů napomáhá i skutečnost, že banky jsou dnes více benevolentnější než tomu bylo v minulosti. Na hypotéku nyní dosáhnou i ti, kteří by před pěti lety neměli šanci. Některé banky otevřeně přiznávají, že zmírnily podmínky pro poskytnutí hypotečních úvěrů – akceptují více typů příjmů, méně přísně nahlížejí na záznamy v úvěrových registrech a nemají ani problém s žadateli s nejistými příjmy.

FINANCE ALBATROS

PÁD ÚROKOVÝCH SAZEB

Úrokové sazby začaly rapidně klesat vloni v květnu. Propadly se na samé dno, a to na 2,05 %. Poté začaly mírně stoupat, v listopadu minulého roku úroková sazba dosahovala 2,12 %. Nyní se drží na 2,06 % a podle odhadů v příštích měsících může být pokořena hranice historického minima.

V lednu tohoto roku hypoteční trh zaznamenal další rekord – průměrná výše vypůjčené částky překonala mez 2,1 miliard korun. Z toho vyplývá, že lidé jsou za současných podmínek ochotní investovat do nemovitostí čím dál více, což je pro ekonomiku dobrá zpráva.

A CO KDYŽ PŘIJDE KRIZE?

Otázkou však zůstává, zda současný příznivý vývoj ekonomiky a nízká nezaměstnanost bude trvat i nadále a zda opět nenastane krize, která může zcela otřást hypotečním trhem. Po konci fixační doby, kterou si každý dlužník volí sám, se mohou úrokové sazby pohybovat úplně v jiných číslech. Proto je vhodné mít vždy finanční rezervu. Hypoteční úvěr je dlouhodobý závazek, který se musí plnit přesně podle splátkového kalendáře. I když jsou nízké úrokové sazby lákavé, je důležité si uvědomit, že v budoucnu mohou nastat neočekávané situace, které mohou způsobit neschochopnost dostát svých závazků.

Oficiální zpráva společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.