Společné oddlužení manželů není jen dobrý skutek. Může jít o nejlevnější řešení

Problém s dluhy se ve většině případů netýká jen těch, kteří mají tyto závazky splácet. Zasáhnout mohou i jejich blízké, jak psychicky, tak finančně.

Likvidační mohou být dluhy zvláště pro manžele či manželky dlužníků. V lepším případě je dluhová past partnera „jen“ zásadně omezí – případným oddlužením by totiž měli projít oba manželé a splátkový kalendář by měli plnit společně.

 

Platit musí i druhý člen domácnosti

Takové řešení může sice na první pohled působit nelogicky, rozhodně ale nejde jen o projev solidarity a snahu pomoct druhému s touto tíživou životní situací. Uvedené řešení je pro nezadluženého partnera zároveň nejlevnější. Představa, že věřitelé budou vymáhat dluhy pouze na osobě, která jim skutečně dluží, je totiž mylná.

icon_faqPodle platných zákonů mohou věřitelé vyžadovat splácení zbylých dluhů i po druhém členovi manželského svazku. A to dokonce i v případě, že budou manželé rozvedeni. Může přitom jít o nemalé částky, protože jak je známo, v rámci procesu oddlužení stačí uspokojit jen 30 procent pohledávek věřitelů.

Jak oddlužení probíhá

icon_refferalsOddlužení je tedy nejméně bolestným řešením i pro druhého člena rodiny. Společná insolvence manželů je přitom výhodnější, než kdyby se každý z nich oddlužoval individuálně. Pokud nestranný soud jejich návrh na oddlužení schválí, tak ušetří na nákladech na správce insolvencí – protože budou tyto poplatky platit společně.

Ostatní parametry zůstávají obdobné jako v případě oddlužení jednotlivých fyzických osob. Plnění splátkového kalendáře trvá obvykle šedesát měsíců, během kterých domácnost hospodaří s nezabavitelným minimem. V případě, že dlužníci poctivě splní všechny podmínky, je soud osvobodí od placení zbylých pohledávek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.