dane1
 

Tip na snížení základu daně před koncem roku

Konec roku přináší podnikatelům i konec zúčtovacího období. Účelně jej lze využít i pro snížení základu daně. Jak?

Daňově uznatelné náklady

Podnikatelé často nemají jasno v tom, co lze považovat za daňově uznatelný náklad a co nikoli. Tyto položky jsou jasně definovány zákonem o daních z příjmů. Členit je lze do čtyř základních kategorií.

Obecně jsou to výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Konkrétní příklady si objasníme dále. Existují náklady, které do této kategorie můžete zařadit poměrně spolehlivě, u jiných musíte být obezřetnější.

dane1

Které náklady vyhodnotit jako daňově uznatelné

Chybu neuděláte, pakliže sem zahrnete výdaje za paušál. Mobilní telefon pro výkon své činnosti potřebuje celá řada profesí.

V jiných případech je situace složitější a uvedené výdaje můžete potenciálně finančnímu úřadu vysvětlovat celkem obtížně. Například oblečení rozhodně do nákladů dát smíte pouze s jistými omezeními. Není totiž možné, aby sem zedník zahrnul společenský oblek. Jakožto ředitel firmy podobnou investici nicméně objektivně zdůvodníte.

notebook1

Řemeslník si tak také analogicky do nákladů určitě nedá nákup drahé elektroniky například v podobě tiskárny do kanceláře. Logika daňově uznatelných výdajů je jednoduchá: Kancelářské PC si do nákladů smíte přidat jen tehdy, když ho pro výkon své profese skutečně potřebujete. Bez počítače se neobejdou grafici, programátoři nebo účetní.

Tip pro výběr kancelářského počítače a další techniky:

Není nutné si pořizovat hned nový model. Namísto nového kancelářského notebooku můžete sáhnout po tzv. repasované výpočetní technice.

V podstatě se jedná o zařízení, které bylo již nějakou dobu používané. Je nicméně plně funkční, což zaručuje i servisní prohlídka, kde se odhalí a vyřeší případné závady. Často se jedná o modely z předváděcích akcí nebo vrácené v rámci čtrnáctidenní zákonné lhůty.

Použitá technika může vykazovat pouze známky běžného opotřebování a vztahuje se na něj kratší záruční lhůta (typicky 12 měsíců).

repasovane pc

Z hlediska funkčnost se nicméně novým zařízením vyrovná a rozhodně lze říci, že repasovaný notebook vám může udělat stejně dobrou službu jako nový. Navíc za mnohem nižší cenu. Ve srovnání s novým zařízením můžete za repasy ušetřit až 70 % původní pořizovací ceny.

Co daňově uznatelné není

Typickou položkou, která je naopak daňově neuznatelná, jsou naopak veškeré výdaje na reprezentaci. Pod tím se rozumí pohoštění, nejrůznější občerstvení nebo dary.

Reklamní a propagační předměty či vzorky zboží ovšem do daňově uznatelných nákladů patří, pozor. Konkrétnější definici reklamního předmětu pak vymezuje zákon o dani z příjmů. A to takto:

  • nejedná se o předmět spotřební daně (mimo šumivých vín)
  • jeho hodnota nepřevyšuje 500 Kč
  • má na sobě uvedenu obchodní firmu, ochrannou známku, případně název propagovaného zboží či služby

A jaká je vaše strategie pro daňovou optimalizaci?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.