Jak se dá získat ochranná známky pro firemní značku a logo?

Pokud jako podnikatelé vstupujete na trh s novým produktem a chcete mít jistotu, že jej po jeho zavedení do oběhu nezačnou kopírovat jiné firmy, je vhodné si nechat na takovýto produkt takzvanou ochrannou známku. Ta se dá získat poměrně snadno, o čemž se přesvědčíte právě v tomto článku.

Registrace ochranné známky může mít poměrně důležitý význam. Jde především o to, abyste ochránili značku či logo svého produktu před konkurencí. Bývá totiž poměrně časté, že se méně úspěšné firmy snaží „přiživovat“ na úspěších svých konkurentů. Koncoví zákazníci a spotřebitelé si pak produkty mohou snadno splést a zvolí onen napodobující konkurenční výrobek, který ale není skutečným originálem. V případě, že máte zaregistrovanou ochrannou známku a někdo napodobí vaše logo či značku, můžete se proti tomu účinně bránit.

Postup, jak získat známku svépomocí

patentoid-czHlavní důvody pro registraci ochranné známky jsou tedy zřejmé. Jak ale na to? V zásadě platí pouze to, že je nutné vyplnit přihlášku, kterou následně podáte na Úřadu průmyslového vlastnictví. Musíte také zaplatit správní poplatek, který činí 5.000 Kč. Úřad poté prozkoumá, zda je udělení známky možné. To trvá zhruba kolem 8 měsíců. Pokud vám ji přisoudí, můžete ji používat po dobu 10 let.

Má to samozřejmě několik háčků. Celý proces je složitější už na samém počátku. Pokud totiž o známku žádáte sami, musíte si nejprve důkladně nastudovat právní předpisy, které se této problematiky týkají. Jde především o to, abyste následně správně vyplnili přihlášku. I drobný formální nedostatek může způsobit její zamítnutí.

S Patentoidem se dá předejít problémům

Abyste předešli problémům, je dobré se obrátit na službu Patentoid.cz. Ta vám totiž za nepatrný poplatek pomůže vyřešit celý problém s podáním přihlášky, zaplacením správního poplatku a všemi dalšími nezbytnými kroky, které jsou k udělení ochranné známky zapotřebí.

Mějte na paměti, že ochranná známka přináší velkou konkurenční výhodu, kterou můžete v budoucnu zúročit. Je ale nutné, aby značka, kterou chcete chránit, byla specifická a nepoužíval ji už někdo jiný. I tuto podmínku při posuzování přihlášky zkoumá Úřad průmyslového vlastnictví.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.