Sketch free mockup by mockupcloud
 

Jak vybrat běžný účet? Pomohou vám recenze běžných účtů!

Běžný účet je v dnešní době už samozřejmostí. Avšak jeho výběr již není tak snadný, jako býval dříve. Na trhu totiž nalezneme mnoho bank s širokou nabídkou bankovních produktů. Navíc se u nás výrazně rozšířily mladé a dynamické banky, cílící na jednoduchost, férovost a nízké poplatky. Jak si ale pak z takové změti nabídek vybrat výhodný běžný účet? Podívejte se na naše tipy, jak postupovat a na co si dát pozor.

Potřebuji běžný účet?

Jak již jsme psali výše, běžný účet je dnes již samozřejmostí. Důvodů je hned několik. Umožní vám rychlou a pohodlnou správu financí. Získáte přehled o svých zůstatcích i transakcích, a to vše online na jednom místě.

Součástí dnešních účtů je také internetové a mobilní bankovnictví, bezkontaktní platební karta a platby mobilem či hodinkami. To vše vám usnadňuje placení, ale také každodenní život.

Zaměřte svoji pozornost na banku

Před samotným výběrem běžného účtu se nejprve zaměřte na banku, u které si plánujete účet založit. Ujasněte si, co od ní očekáváte a k čemu vám bude běžný účet sloužit. Stačí vám klasický běžný účet nebo jste náročnější klient a vyžadujete prémiový účet či bonusové služby?

Při výběru banky se zaměřte zejména na tyto parametry:

 • Přehledné internetové a mobilní bankovnictví
 • Hustota sítě bankomatů a poboček
 • Možnost správy financí online, případně osobní kontakt (dle preferencí)
 • Intuitivní webové stránky a sazebník
 • Stabilní bankovní instituce pod dohledem ČNB

Prozkoumejte recenze běžných účtů

Pokud s výběrem běžného účtu stále ještě tápete, prozkoumejte recenze běžných účtů. V některých recenzích naleznete veškeré potřebné informace, které vám pomohou najít vhodný bankovní účet přesně podle vašich požadavků. V kvalitních recenzích se dozvíte základní údaje o bance, její výhody i nevýhody, ale také nabídku produktů, jak funguje její internetové a mobilní bankovnictví i mnoho dalších užitečných informací.

Jaká je poplatková politika banky?

Další, co by vás mělo zajímat, je poplatková politika banky. Tedy za co vše si banka účtuje poplatky. Jedná se zejména o poplatky za zřízení a vedení běžného účtu, výběry z bankomatů či například tuzemské transakce. Díky příchodu mladých bank naštěstí začínají od přemrštěných poplatků upouštět i tradiční bankovní domy. Stále se však najdou takové, které by si pro poplatek nechaly koleno vrtat.

Sledujte tyto základní poplatky:

 • Zřízení, vedení účtu a zrušení účtu
 • Výběr z vlastního bankomatu
 • Výběr z cizího bankomatu
 • Nebo se koukněte na recenze běžných účtů
 • Příchozí a odchozí transakce
 • Výběr na pobočce či v zahraničí
 • Vedení druhé platební karty

Také si nezapomeňte zkontrolovat, jaké služby vám banka nabízí, a zda opravdu potřebujete nadstandardní či prémiový produkt, který je samozřejmě dražší než základní typ účtu.

Pokud často platíte do zahraničí, zkontrolujte si také ceník pro zahraniční platby, zejména:

 • Odchozí úhrada – SEPA platba nebo Europlatba
 • Příchozí úhrada – SEPA platba nebo Europlatba
 • Zahraniční platby (příchozí/odchozí)

Nezapomeňte na platební kartu

Platební karta je standardním produktem banky a je běžně vydávána k bankovnímu účtu. Výběry na pobočce jsou zpoplatněné a v dnešní zrychlené době již téměř nevyužívané. Proto si bez platební karty již většina z nás nedokáže představit život.

U platební karty tedy sledujte zejména poplatek za vydání a vedení. U většiny bank je karta k běžnému účtu zdarma. Zajímat by vás ale také mělo, zda dostanete druhou platební kartu zdarma. To se vyplatí zvážit v případech, pokud plánujete účet využívat s partnerem či partnerkou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.