Školení řidičů je pro firmy povinné. Proč jde o užitečnou věc?

Povinné školení není určené jen pro řidiče z povolání. Stejně tak se ho musí účastnit i řidiči referenti, tedy zaměstnanci, kteří řídí vůz na služebních cestách. To platí dokonce i v případě, že jde o soukromý vůz.

Obsahem školení, které všem firmám v ČR ukládá zákoník práce, jsou hlavně právní předpisy. Řidiči by se v nich během kurzu měli srozumitelně dozvědět, jakou odpovědnost nesou oni a jakou zaměstnavatel, jak postupovat v případě nehody nebo jaké tresty jim hrozí při porušení dopravních předpisů.

Měli by tedy mít přehled i například o bodovém systému nebo o aktuálních pravidlech silničního provozu. Pro profesionální řidiče je důležité znát i pravidla, která platí pro dobu odpočinku.

Firma se vyhne komplikacím

Toto školení není důležité jen kvůli případnému vymáhání škod nebo řešení postihů za porušení předpisů. V případě, že by se řidič během cesty automobilem zranil, totiž firma zároveň musí řešit vznik pracovního úrazu, za který musí poskytnout zraněnému zaměstnanci nebo jeho rodině odpovídající finanční náhradu.

Jakékoliv zranění zaměstnance, které omezí jeho pracovní schopnost, má pro firmu i další finanční následky. Za tohoto řidiče totiž většinou chybí rychlá náhrada, takže podnik kvůli úrazu přijde o obchody.

školení

Vyzkoušejte online školení

Školení řidičů je možné uskutečnit buď formou klasické přednášky či prezentace, stále populárnější je ovšem školení online. V rámci toho se řidiči se všemi předpisy, které se týkají jejich práce, seznamují přes internet. Mají tak na školení libovolné množství času a kurz mohou absolvovat, když se jim to hodí nejvíce.

Kurz má interaktivní formu, díky které si zaměstnanec informace lépe zapamatuje. Ty nejdůležitější znalosti si upevňuje díky kontrolním otázkám, a pokud by mu cokoliv bylo nejasné, může se jednoduše „proklikat“ zpět na začátek kurzu.

Podle zákoníku práce musí zaměstnanci absolvovat toto školení vždy jednou ročně. Jednak si tak průběžně opakují ty nejdůležitější zásady. Zároveň tak mají vždy příležitost seznámit se s  novými předpisy.

Pokud zaměstnavatel školení řidičů z povolání a řidičů referentů zanedbá, tak mu hrozí pokuta. V případě, že by zaměstnanec utrpěl na pracovní cestě úraz, navíc pojišťovny omezí pojistné plnění.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.