Lze vykoupit nemovitost s nájmem?

Exekuce nemovitosti je pro dlužníka výraznou hrozbou. V případě, že se závazky neřeší, ocitne se majetek v dražbě a v konečném důsledku tak může majitel i přijít o bydlení. Jak se tomu dá zabránit?

K čemu slouží zpětný leasing

Klasický výkup nemovitosti představuje tu pravděpodobně ekonomicky nejvýhodnější variantu, pokud je potřeba vykoupit nemovitost v exekuci a zvrátit hrozící dražbu. Má však zásadní nevýhodu: Nemovitost se prodá, dlužník proto ztrácí možnost nemovitost užívat, a tedy v ní zpravidla i bydlet.

To lze řešit tzv. zpětným odkupem nemovitosti. Jde v podstatě o běžný odkup nemovitosti, dlužník má ale zachováno právo ji běžně užívat. Ovšem za podmínky pravidelných splátek. A jakmile to bude vzhledem k vaší finanční situaci možné, odkoupíte si ji zpět.

798af686080d431ab5b59dfef5e524b1

Nemovitost vám tak vlastně za specifických podmínek bude pronajata. Pravidelné splátky by proto měly být ošetřeny nájemní smlouvou. Jako zajištění proti prodeji nemovitosti třetí osobě pak slouží předkupní právo, které nájemce získává.

Pozor, zpětný leasing určitě nelze považovat za druh úvěru tak, jak jej definuje zákon 257/2016, sb. o spotřebitelském úvěru, jedná se skutečně o nájem. A to s tou výhodou, že se například nemusíte složitě stěhovat, hledat si nové zázemí, zaměstnání atd.

Pro koho se zpětný leasing hodí

Zpětný leasing je vhodný například pro ty dlužníky, kteří mají již větší množství nevýhodných úvěrů. Ty je možné formou konsolidace spojit a platit pouze jednu splátku. Zásadní výhoda je ta, že se platí pouze jedny úroky i jedny poplatky. Splátka je tak ve výsledku nižší.

Stejně tak tuto možnost mohou využít ti, kterým již banka úvěr neposkytne a nebankovní půjčku, často mimořádně nevýhodnou s vysokým úrokem, využít nechtějí. Zpětný leasing se hodí nejen pro klienty s exekucí, ale i ty, kteří již mají záznam v registru dlužníků.

f57ff15e192c13378f5d2cc42758173b

Je ale zároveň nutné si uvědomit, že podobná alternativa je vhodná výhradně pro disciplinované dlužníky, kteří jsou schopni jednak pravidelně splácet, ale také se rozhodli začít svou situaci řešit, našli si pravidelný příjem a nebudou se do dluhů propadat ještě hlouběji.

V krajním případě by jinak totiž hrozilo, že o nemovitost stejně dlužník přijde, neboť ta se musí ve výsledku prodat. Je tak vhodné zvážit, zda je zpětný leasing nemovitosti vhodnou volbou a nebylo by spíše na místě upřednostnit standardní výkup nemovitosti s tím, že dlužník si sice bude muset ihned najít nové bydlení, ale veškerých závazků se okamžitě zbaví.

Co byste ještě měli o zpětném leasingu vědět

V obou případech musíte počítat s tím, že získáte v průměru 60 až 70 % z ceny nemovitosti. Tuto částku lze následně použít na uhrazení dluhů. Nikdy se nedostanete ke 100 %, což je z toho důvodu, že vykupující společnost chce mít svou vlastní záruku, pokud by se jí později nepodařilo nemovitost zpeněžit.

V případě, že dluhy nepřevyšují hodnotu nemovitosti, je možné z ceny odkupu dlužnou částku uhradit a zbylou sumu použít na zaplacení nájmu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.