Vybíráte cestovní pojištění? Zvažte rizika, která vám hrozí
|Máte před odjezdem do zahraničí? Kromě pasu a peněz byste neměli doma zapomenout ani kartičku cestovního pojištění. To mohou v cizině potřebovat naprosto všichni, bez ohledu na to, jestli se jedou potápět, lézt po skalách nebo relaxovat s rodinou u moře.
Úraz se vám může stát kdekoliv, obvykle k tomu dojde v případě, kdy problémy čekáte nejméně. Stejně tak nelze úplně vždy zabránit tomu, že do někoho vrazíte na lyžích, nebo krádeži zavazadla – ostatně kdyby to šlo, tak o ně lidé nepřicházejí.
Různé tipy rizik
Cestovní pojištění na jeden týden vyjde obvykle na několik set korun – cena se odvíjí od rizik, cílové destinace a rozsahu krytí škod. Základní pojištění se vztahuje jen na krytí léčebných výloh a na asistenční služby, rozšířené se vztahuje i na pojištění úrazu, zavazadel a odpovědnosti.
Pokud plánujete rizikovější činnost, je lepší si za cestovní pojištění připlatit. Rizika se většinou dělí do více kategorií. Mírné riziko se týká všech, kteří budou na cestách pracovat manuálně, budou se pohybovat v nadmořské výšce nad 3500 metrů, provádět akrobatickou činnost, potápět se do 40 metrů hloubky nebo provádět bojové sporty.
Za vyšší riziko by si měli připlatit cestovatel, kteří se budou věnovat vysokohorské turistice či horolezectví, potápět se hlouběji než do 40 metrů, slézat vodopády nebo lyžovat a snowboardovat mimo vyznačené trasy.
Proč se pojištění vyplatí
V případě, že se vám stane nehoda nebo přijdete o majetek a budete proti této škodě pojištění, nebudete platit žádné náklady, eventuálně budete mít naopak nárok na náhradu. V opačném případě se může jednat o drahou zkušenost. Ukradená zavazadla vám totiž nikdo nezaplatí a účty za léčbu – ať už vaši nebo kohokoliv, koho jste neúmyslně zranili – budete muset uhradit v plné výši.
Jakou má cestovní pojištění ve skutečnosti cenu, proto obvykle poznáte až ve chvíli, kdy jej budete potřebovat. Více informací zde.