Zdražování potravin vede Čechy k pěstování i chovu
|Současné ceny potravin se dostávají do výšin, na které si nikdo z nás z dřívějších dob nepamatuje. Jen mouka za poslední měsíc zdražila meziročně o 30 procent, stejný cenový skok zaznamenalo i máslo.
Nejsme sami, kdo se dává na pěstování
Současné ceny energií a pohonných hmot trápí domácnosti napříč evropskými zeměmi. Kurz euro stále zaznamenává významné křivky, stejně jako kurz zloty. Zdražování pociťují lidé napříč Evropou. Může za to samozřejmě do jisté míry i válečná situace na Ukrajině a následky protiruských sankcí. Ceny základních komodit skokově rostou. Nejen my, ale také naši severní sousedé se nechali slyšet, že se letos budou věnovat pěstování vlastních plodin.
Levnější náhražky, nebo domácí zdroje
Stále se zvyšující ceny nutí mnohé z obyvatel naší země poohlížet se po jiném zdroji základních surovin pro obživu. Obchodníci se nechali slyšet, že dnes lidé mnohem více nakupují zboží v akci. Klienti také mnohem častěji vyhlížejí levnější varianty svých oblíbených výrobků.
Mnozí šli ale ještě dál a rozhodli se pro obnovu domácího pěstování zeleniny a ovoce. Napilno tak nyní mají především prodejci semen a sazeniček. Zahrádkářská centra registrují zvýšený zájem o sazenice zejména zeleniny.
Ceny se mění každý týden
Lidé se také rozhodli k obnovení malochovu drůbeže. Ceny masa na pultech řeznictví se totiž mění ze dne na den. Objednat kuřecí maso je dle slov některých řeznictví záležitostí, kde musí počítat s tím, že svou objednávku musí uskutečnit i tři dny předem. Nedostatek je také hovězího masa a jeho cena přirozeně stoupá. Ceny na pultech řeznictví se tak mění prakticky ze dne na den. Ceny vepřového se dostaly na maximum.
Mnoho lidí se tak kromě pěstování vlastních plodin rozhodlo obnovit i drobnochovy drůbeže. Pořizují si slepice a výkrmová kuřata, nakupují krmné směsi. Lidé se shodují, že alespoň budou krmit kvalitními krmivy a vlastními zbytky z domácnosti, nebo zužitkují plevelné kopřivy na svém pozemku.