Hypotéka v případě problémů

Rozvod je jednoznačně jedno z nejnepříjemnějších životních období, které se objevuje čím dál častěji. Obtíže se bohužel nevyskytnou jen pocitové stránce, ale i po té finanční. Výpočet výživného na potomky nepatří mezi nejžádanější kratochvíle, totéž platí i pro rozhodování, jak naložit se společnou hypotékou. Jaká řešení se bývalým partnerům v takovém případě nabízejí?

Podobně jako u většiny problémů, vše závisí na společné komunikaci, kompromisech a samozřejmě také na vzájemné dohodě. Pokud se partneři dokáží v klidu domluvit, což bohužel nemusí být vždy jednoduché, ušetří si tak plno času a samozřejmě i peněz. Ale teď zpět k možnostem.

Nic se nemění, hypotéka zůstane

Existují případy, kdy jdou hypotéka a rozvod poměrně bezproblémově k sobě. I přes zrušení svátosti manželské můžete úvěr splácet nadále společně. Zde je taktní informovat banku o jakési změně stavu, ale nezbytně nutné to není. Následně jeden z partnerů může nechat toho druhého nemovitost plně využívat. To se ale vidí opravdu zřídka. Většina rozvedených párů tak splácí byt či dům do budoucna pro svého potomka v rámci dědictví.

Zde je ale dobré brát v úvahu, že pokud jeden z expartnerů nebude mít dostatek financí, ať už dlouhodobě, či jen nárazově, výpadek za něj bude muset vyřešit ten druhý, neboť smlouva je společná.

Splatit. Prodat. A hned!

Pokud ani jedna ze stran netouží být vázaná hypotékou a nejeví o nemovitost zájem, není lepší odpověď než její prodej. Bohužel se vše snadno říká, ale hůře dělá. Ne každý si může dovolit okamžité splacení celkové sumy. Nárazové splacení se navíc může i výrazně prodražit v případě, kdy je fixace v nedohlednu. Banky po vás tak mohou chtít další poplatky, jelikož jste nehráli v jejich prospěch.

Na druhou stranu – nemovitost pak můžete prodat a zisk si rozdělit napůl. Ideální je však skutečně počkat do konce fixace, abyste zbytečně neprodělali a nenechali v bance víc, než je nezbytně nutné.

Kdo chce, ať si ji nechá

Mezi další řešení patří v případě hypoték při rozvodu kompletní přenechání závazku jednomu z partnerů. Smlouva se v bance automaticky přepíše pouze na něj a druhý k ní následně nemá již žádné závazky a práva. Nový „majitel hypotéky“ pak ale musí svou bývalou polovičku patřičně vyplatit, a to z již splacené části nemovitosti, aby se vyrovnal druh. Poté již konečně může řešit úvěr sám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.