Pojistit hypotéku je nutnost. Jaké druhy pojištění lze zvolit?

Pojištění hypotéky má mnoho variant. Jakou zvolit?

Pojištění hypotéky může přinášet výhody a jistoty, stejně jako možné problémy. Výběr je velký. Podívejte se, jaké je to správné.

Pokud jste se rozhodli pořídit si hypotéku, nezapomínejte také na úvěrová rizika. Budeme-li se bavit o pojištění v souvislosti s hypotečním úvěrem, má to dvě základní roviny. Existuje pojištění nemovitosti, jež kryje rizika spojená s živelnými pohromami, které je povinné a bankou vyžadované. Potom je pojištění dobrovolné, a tím je životní pojištění. Díky němu si dokonce můžete zlepšit podmínky získání hypotečního úvěru. Pojďme si zmíněné skutečnosti rozebrat v následujícím článku.

Pojištění nemovitosti je povinné

Jak jsme již uvedli, pojistit nemovitost je potřeba a konkrétní podmínky definuje přímo úvěrová smlouva, kterou jste s bankou uzavřeli. Pojištění hypotéky stanovují podmínky čerpání hypotečního úvěru. Zde se uvádí specifická výše pojistné částky.

Pokud nastane situace, kdy skutečně dojde k pojistné události, tak pojišťovna vyplácí plnění bance. Používá se k tomu tzv. záložní účet. K těmto penězům se jako klient dostanete až po doložení faktur, které odpovídají provedeným stavebním pracím příslušnou firmou. Pokud neprobíhá rekonstrukce objektu firmou, ale svépomocí, je proplácen pouze stavební materiál.

Se záložním účtem se pojí jedna ne zcela nepodstatná skutečnost. Pokud totiž nemáte našetřeno, a tedy nemáte dostatek finančních prostředků na provedení rekonstrukce, bude pro vás problémem vyplácení, ke kterému dochází až po zmíněném doložení faktur. Stavební firmy ale často požadují před provedením prací složení zálohy. Stejně tak při rekonstrukci svépomocí musíte materiál nejprve koupit za své.

Životní pojištění a výhodnější úrok

Dalším možným pojištěním je životní pojištění, které je dobrovolné. Proč by vás mělo zajímat? Začněme tím, že jej banky zohledňují už při samotném rozhodování o poskytnutí úvěru. Pokud toto pojištění plánujete, vyberte si tedy při srovnání hypoték tu banku, která jej zohlední. Můžete dostat výhodnější podmínky, zpravidla lepší úrokovou sazbu. Bonusové body jistě získáte i za pojistku uzavřenou přímo u banky, ke které jdete o hypoteční úvěr žádat. A proč je vlastně životní pojištění důležité? Získáte ochranu při:

  • Dlouhodobé nemoci
  • Úrazu
  • Invaliditě

Ale samozřejmě také při řadě dalších zdravotních omezeních. Ta spojuje zejména to, že vám mohou zabránit vykonávat vaši dosavadní práci. Pokud jste navíc hlavním článkem, který přispívá do rodinného rozpočtu, může být výpadek vašich příjmů významným faktorem, který dostane rodinu do problémů se splácením hypotečního úvěru.

Klíčové je, jaké budou parametry vaší pojistky. Zmiňovali jsme pojištění u banky, kde plánujete sjednání hypotéky. Tato pojištění ale kryjí často jen některá rizika. Obvykle jde o invaliditu 3. stupně, pracovní neschopnost a smrt. Někdy ale může být problém při vykonávání vaší práce i invalidita 1. stupně, trvalé následky po úrazu a mnohé další případy. Proto je potřeba zvážit také porovnání nabídek klasických pojišťoven, které mívají větší rozsah pojistitelných životních situací.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Kopírování článků nebo dalších částí tohoto webu je bez souhlasu redakce zakázáno.